Wniosek w sprawie wyłączania oświetlenia ulicznego

Wniosek w sprawie wyłączania oświetlenia ulicznego

16 stycznia 2015 r. otrzymałem odpowiedź z Urzędu Gminy Włoszczowa, na wniosek w sprawie wyłączania oświetlenia ulicznego. Wskazano, że czasowe wyłączanie przynosi wymierne oszczędności, które można przeznaczać m.in. na rozbudowę sieci (wskazano budowę sieci Nieznanowice-Konieczno).

Ponadto na przykładzie miejscowości Bebelno (nie wiem czemu akurat Bebelno.) Komenda Powiatowa Policji nie stwierdziła zwiększonej liczby rozbojów, kradzieży, bądź wybryków chuligańskich po wprowadzeniu czasowego wyłączania światła. Przypomnę że, 29 grudnia 2014 r. złożyłem wniosek o udzielenie odpowiedzi na pytanie w sprawie wyłączania oświetlenia ulicznego w godzinach wieczornych.

Mieszkańców niepokoją doniesienia medialne o incydentach włamań na tzw. „śpiocha”, w szczególnie w przypadku pojedynczych domów, oddalonych od skupisk zabudowań. Na sesji rady miejskiej poruszany był ten problem. W odpowiedzi (16 stycznia 2015 r ) Gmina Włoszczowa stoi na stanowisku konieczności oszczędności, które pokrywają koszty modernizacji i budowę nowych sieci. Naczelnik powołuje się również na opinię Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowa, która nie stwierdziła aktów włamań i kradzieży lub wybryków chuligańskich na wnioskowych obszarach w godzinach nocnych.

W nawiązaniu do rozmowy m.in. z mieszkańcami tzw. „Kryśli” w Nieznanowicach złożyłem, adresowany do odpowiedniego Wydziału Urzędu Gminy Włoszczowa wniosek z prośbą o wyjaśnienie:

Jak wygląda sprawa czasowego wyłączania oświetlenia ulicznego w Gminie Włoszczowa oraz pozostałych gminach Naszego Powiatu:

  • Czy istnieje szansa do ograniczenia wyłączenia oświetlenia ulicznego na terenie Gminy ?
  • Domyślam się, że kluczowe są względy oszczędnościowe, jednak dostrzegłem wśród mieszkańców obawę o bezpieczeństwo swoich posesji.

Będę monitorował możliwości rozwiązania tego problemu i poprawy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Możliwe, że należy szukać możliwości pozyskania środków zewnętrznych na wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne co przyczynić się może do ograniczenia wyłączania oświetlenia na ulicach w Naszej Gminie, uwzględniając oszczędności.

Szukasz wsparcia radnego ? Zapraszam do kontaktu 514 350 310 i śmiałego komentowania

Michał Szafrański
Radny Rady Miejskiej we Włoszczowie

Jeżeli polubisz mój profil na Facebooku, będę wdzięczny, a Ciebie nie ominie kolejna, ważna informacja.