W Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach

W Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach

Tuż po sesji Rady Miejskiej (30 marca), pod wpływem informacji o możliwym wsparciu rządowym na budowę i remonty dróg lokalnych, wybrałem się do Kielc, aby w Urzędzie Wojewódzkim zapytać o ewentualne szansę na budowę drogi powiatowej, na odcinku Wymysłów – Ludynia. Tak jak po wizycie na sesji Powiatu – wiem, że nic nie wiem – tak po wizycie w Urzędzie Wojewódzkim, wiem że bezwzględnie trzeba rozpocząć pracę nad dokumentacją techniczną tej drogi.

Pozwolę sobie na wnioski jakie płyną z ostatnich spotkań i wystąpień w sprawie budowy drogi powiatowej, na odcinku od Wymysłowa do Ludyni. Nie będę się już powtarzał o konieczności jej budowy, bo jeśli topią się w niej samochody to dochodzimy z tematem do ściany.

Na środowej sesji Powiatu wspomniano o możliwościach skorzystania z Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Do 15 kwietnia, powiaty i gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie dla swoich dróg, nawet z 80% dofinansowaniem. Brzmi pięknie, jednak nie dla każdego. Podczas rozmowy z Zastępcą dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego, Panem Andrzejem Klimczakiem, dowiedziałem się, że podstawowym warunkiem do udzielenia wsparcia jest posiadanie przez wnioskodawcę (w tym przypadku Powiat Włoszczowski) dokumentacji technicznej. Jak się dowiedziałem, wspomniana droga nie ma wykonanej takiej dokumentacji 🙁 Nie wspominając, że termin złożenia wniosków mija za niecałe dwa tygodnie.

Możliwe, że w tym roku wystartuje kolejny program rządowy, wspierający budowę dróg lokalnych – Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Jeśli uruchomiona zostanie tegoroczna edycja, wzorem roku poprzedniego, termin na składanie wniosków może być podobny jak w poprzednim roku, czyli do 15 września. Wnioski składane w ramach tego programu, na realizację mogą liczyć w kolejnym roku. I tutaj również niezbędna jest dokumentacja techniczna drogi!

Jak się okazało – wnioski z rozmowy z Panem Andrzejem Klimczakiem – to nawet składane wnioski (odrzucone przez brak pozytywnej opinii Instytutu Meteorologii) o odbudowę drogi, ze specjalnej puli środków niwelowania klęsk żywiołowych, byłyby na odbudowę (czyli przywrócenie do stanu przed zalaniem), a nie budowę.

Wnioski

Reasumując, w mojej opinii, należy niezwłocznie zabezpieczyć środki i wykonać dokumentacji technicznej dla tego odcinka drogi. Pytanie dlaczego nie wykonano dotąd takiej dokumentacji, skoro wiadomo jest że będzie ona wymagana, chcąc sięgnąć po środki z zewnątrz, pozostawiam bez odpowiedzi. Ktoś by mógł powiedzieć, że nie uda się zdążyć wykonać tą dokumentację do września. Jednak jeśli będziemy odkładać rozpoczęcie jej wykonania, o kolejne miesiące, to nigdy jej nie zdążymy wykonać.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie radnych tym tematem (rozmowy tuż po sesji), wspólnie z mieszkańcami liczymy na jednomyślność Rady Powiatu – ponad podziałami. Dokumentacja to niezbędny krok do budowy drogi, dlatego jeśli nie ze środków zewnętrznych, to z pewnością warto wpisać do budżetu na kolejny rok to działanie. Zapraszamy do współpracy i konkretnego działania wszystkich, którzy popierają rychłe rozwiązanie tego wieloletniego problemu mieszkańców.

Szukasz wsparcia radnego ? Zapraszam do kontaktu 514 350 310 i śmiałego komentowania tego materiału…

Michał Szafrański
Radny Rady Miejskiej we Włoszczowie

Jeżeli polubisz mój profil na Facebooku, będę wdzięczny, a Ciebie nie ominie kolejna, ważna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *