Ostatnia sesja Rady miejskiej w 2021 roku

Ostatnia sesja Rady miejskiej w 2021 roku

Właśnie zakończyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w 2021. Wśród podejmowanych uchwał znalazły się m.in uchwała o dopłatach do taryf na zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, czy uchwalenia Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na latach 2022 – 2024.

Gmina Włoszczowa będzie dopłacać do taryf za wodę i ścieki (ale tylko z sieci). To efekt odrzucenia planów taryfowych przez Państwowego regulatora – Wody Polskie. Aby móc zbilansować rosnące koszty wydobycia wody i obsługi nieczystości, a jednocześnie postępować zgodnie z zaleceniami Wód Polskich gmina będzie dopłacać do każdego metra sześciennego.

Nie chce wyprzedzać na razie faktów, ale zgodnie z założeniami wieloletniego planu rozwoju wodociągów i kanalizacji możliwe, że już w nowym 2022 roku będę miał dobre wieści dla mieszkańców Nieznanowic, Rząbca i Wymysłowa w tym względzie. Jakie ? Z pewnością kiedy wszystko się uda i podjęte zostaną wiążące decyzje będę o nich informował. Przypomnę tylko, że gotowa jest już dokumentacja projektowa na wodociąg dla Rząbca, Wymysłowa i Nieznanowic (Prządzów).

Na sesji w sprawach różnych po raz kolejny zwróciłem się z zapytaniem, kiedy podjęte zostaną realne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu obwodnicy, z drogą powiatową niedaleko Woli Wiśniowej i Ewiny. Sprawa wielokrotnie była przedmiotem wniosków kierowanych do zarządcy drogi (Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach). Prosiłem o wsparcie w tym temacie również Gminę Włoszczowa. W obliczu informacji o otrzymaniu 18 milinów złotych na budowę II etapu obwodnicy, może warto pomyśleć nad przebudową obecnego skrzyżowania na rondo. Warto planować już teraz, aby znów nie okazało się za późno. W najbliższym czasie napiszę ponownie w tej sprawie wniosek do Zarządcy obwodnicy.

Na poprzedzającą sesję komisji zwróciłem się z zapytanie o znaki informujące o „Strefie zagrożenia – Afrykański pomór świń„, która widnieje m.in. na wjeździe do Włoszczowy od strony Woli Wiśniowej. Jakie konsekwencje dla mieszkańców ma takie oznakowanie. W odpowiedzi usłyszałem, że samych mieszkańców strefa nie jest niebezpieczna. Konsekwencja ustanawiania stref mają jedna właściciele gospodarstw trzody chlewnej, na terenie wyznaczonych stref.

Za nami sesja w 2021 roku, przed nami nowy 2022 rok. Chciałem życzyć Wam przede wszystkim Zdrowia, bo to dziś najważniejsze. Jak będziemy mieli zdrowie, to zmagania z problemami i droga do osiągnięcia zamierzonych celów i marzeń stanie się łatwiejsza.

Michał Szafrański
Radny Rady Miejskiej we Włoszczowie

Jeżeli polubisz mój profil na Facebooku, będę wdzięczny, a Ciebie nie ominie kolejna, ważna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *