Kompostownik obniży opłaty za śmieci

Kompostownik obniży opłaty za śmieci

Podczas ubiegłorocznych, grudniowych sesji podjęliśmy uchwały w sprawie zmian w gospodarce opadami. Od tego roku zmieni się stawka za gospodarowanie odpadami i wyniesie 17 zł za osobę (odpady segregowane). Jak wielokrotnie wybrzmiało na sesji podwyżka to efekt przetargu, do którego przystąpiła tylko jedna firma – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie.

Kompostownik zmniejszy opłaty za opady o 1 zł/osobę

Upraszczając najniższą ofertę, spełniającą warunki przetargowe (w tym wypadku jedyną), dzieli się przez liczbę zadeklarowanych mieszkańców. Im mniej mamy mieszkańców w gminie i więcej śmieci, to niestety ale stawka będzie rosnąć. Mam jednak pocieszającą wiadomość. Jeżeli zadeklarujesz kompostowanie bioodpadów w kompostowniku stawka za odpady zmniejsza się o 1 zł od osoby, czyli do stawki 16 zł/osobę/miesięcznie/za odpady segregowane.

Oczywiście można kupić nowy kompostownik, którego cena zaczyna się od 80 zł, jednak to średnio opłacalne. Do zabezpieczenia przed wydostawaniem się odpadów można przecież wykorzystać stare deski i stworzyć go na swojej posesji.

W kompostowniku można gromadzić np. skoszoną trawę liście, czy odpadki z warzy i owoców, które mogą nam później służyć jako nawóz do ogrodu.

Nie zapomnij również o aktualizacji deklaracji „śmieciowej” (jeśli nie masz zgłoszonego kompostownika). W bloku H zaznacz TAK i zgłoś nową deklaracje. Deklarację możesz pobrać ze strony Gminy Włoszczowa, albo korzystając z poniższego linka:

Warto zaznaczyć również, że stawka za odpady niesegregowane (zmieszane) wynosić będzie 34 zł. Opłaca się segregować !

Poniżej znajduje się wzór wypełnienia deklaracji. Pamiętaj aby wypełnić ją czytelnie, DRUKOWANYMI LITERAMI. Kolorem czerwonym zaznaczyłem frazy, które należy przepisać. Kolorem zielonym – wpisać swoje dane. Pozostałe pola proszę pozostawić puste.

Przedłużono Program Wspierania Seniora w czasie pandemii

Seniorzy spieszę z informacją, że Program Wspieraj Seniora został przedłużony do 31 marca 2021. Samotni seniorzy, którzy potrzebują wsparcia w m.in. robieniu zakupów mogą zgłosić się o wsparcie pod infolinią ☎ 22 505 11 11. Organizacja usługi wsparcia dla Seniora odbywać się będzie w dni pracy Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 – 15.30. Zgłoszenia, które wpłyną przez Centralną Aplikację Statystyczną w soboty, niedziele i święta do OPS Włoszczowa, rozpatrywane będą od pierwszego dnia roboczego po dniu wolnym od pracy. Senior może również zgłosić potrzebę usługi wsparcia dzwoniąc bezpośrednio do OPS Włoszczowa pod numerem ☎ 41 39 43 261

Ośrodek Pomocy Społecznej we Włoszczowie ostrzega przed oszustami. Jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej we Włoszczowie nie otrzymał zgłoszenia, a u Seniora pojawił się ktoś, kto ma rzekomo zrobić zakupy, prosimy o zachowanie ostrożności. Jeżeli masz wątpliwość zadzwoń pod numerem telefonu ☎ 41 39 43 261.

Szukasz wsparcia radnego ? Zapraszam do kontaktu 514 350 310 i śmiałego komentowania tego materiału…

Michał Szafrański
Radny Rady Miejskiej we Włoszczowie

Jeżeli polubisz mój profil na Facebooku, będę wdzięczny, a Ciebie nie ominie kolejna, ważna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *