4 Parlament Europejski Osób Niepełnosprawnych

6 grudnia miałem przyjemność reprezentowania Polski i Województwa Świętokrzyskiego na 4 Parlamencie Europejskim Osób Niepełnosprawnych w Brukseli. W obradach uczestniczyło blisko 800 osób związanych ze środowiskiem niepełnosprawnych, reprezentujących kraje członkowskie Unii. Wieczorem miałem również przyjemność wspólnie z kielecką delegacją uczestniczyć w Gali wręczenia miastu Kielce, nagrody Europejskiego Miasta Sportu 2018.

Parlament Europejski Osób Niepełnosprawnych w Brukseli

Jest mi szczególnie miło, że spośród licznej, blisko 100-osobowej, polskiej reprezentacji byłem (prawdopodobnie) jedynym przedstawicielem województwa świętokrzyskiego. W tym miejscu pragnę podziękować za zaproszenie i przyjęcie w Brukseli Panu Europosłowi Bogdanowi Wencie oraz członkom jego biura. Obrady współprzewodniczył również Pan Europoseł Marek Plura.

Parlament Europejski Osób Niepełnosprawnych

Obrady odbyły się na Sali Plenarnej Parlamentu Europejskiego i były podzielone na trzy kluczowe kwestie (sesje plenarne):

  • dostępność osób niepełnosprawnych w życiu publicznym, w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego,
  • prawa człowieka dla wszystkich – Europejska Strategia Niepełnosprawności 2020-2030,
  • UE jako światowy światowy lider w realizacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Jak wynika z dyskusji, w każdym z Europejskich krajów członkowskich jest jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o dostosowanie infrastruktury, prawa oraz dystrybucji środków finansowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W mojej opinii koniecznością jest większe wspieranie osób zależnych oraz ich opiekunów (rozwój asystentury osób niepełnosprawnych).

Dodatkowo należy położyć większy nacisk na aktywizacje zawodową osób niepełnosprawnych. Pomimo dostępnych instrumentów t.j. dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, dotacji na rozpoczęcia działalności, czy refundacji niektórych składek, nadal współczynnik zatrudnienia, w grupie osób niepełnosprawnych nieznacznie przekracza, w Polsce 23 %. W krajach członkowskich wcale nie jest lepiej pod tym względem.

W moim przekonaniu, pomoc w tym względzie może:

  • zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w sektorze publicznym – rola administracji rządowej i samorządowej,
  • poprawa poziomu edukacji osób niepełnosprawnych – nie chodzi tylko o poprawę dostępności infrastrukturalnej, ale również dostosowania programowego do możliwości niepełnosprawnego pracownika,
  • informacja o możliwościach, prawach i obowiązkach pracowników i pracodawców osób niepełnosprawnych – to według mnie największy problem. Co z tego, że mamy narzędzia, skoro jak mogłem się niejednokrotnie przekonać osoby niepełnosprawne nie moją o nich wiedzy, świadomości i nie potrafią wykorzystywać tych narzędzi, dla wspólnego dobra.

Zapewnienie pracy i godziwej płacy dla osób niepełnosprawnych to nie tylko zmniejszenie poziomu bezrobocia, ale też szansa na odbudowanie pewności siebie i stabilizacje społeczną osób z niepełnosprawnością.

W Parlamencie Europejski ostatnio dużo mówi się o Polsce, jednak miałbym taką nieśmiałą radę, aby zamiast strofować poszczególne Państwa członkowskie, więcej środków, pasji i pracy zaangażować w pracę na poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych. Jak pokazał Parlament w każdym zakątku Europy jest w tej kwestii co robić.

Kielce – europejskim miastem sportu 2018

Po obradach plenarnych miałem przyjemność uczestniczyć w Gali wręczenia nominacji Europejskiego Miasta Sportu 2018.  W towarzystwie m.in. Europosła Pana Bogdana Wenty, Prezydenta Kielc – Pana Wojciech Lubawskiego i pozostałych członkach kieleckiej delegacji, poczułem dumę z bycia Europejczykiem, mieszkańcem Województwa Świętokrzyskiego, Gminy Włoszczowa i Nieznanowic.

michal-szafranski-euUdanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, kliknij Lubię to! i podziel informacją się ze znajomymi…

Chcesz być na bieżąco ? Odwiedzaj www.michalszafranski.eu

Kategoria: Pozostałe
Tagi:, , ,

Komentowanie wyłączone.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Rząbiec wygrał grant Fundacji Tesco

Ogromne gratulacje dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec, które zwyciężyło w konkursie grantowym Fundacji Tesco. Kwota 5 tysięcy złotych...

Zamknij